Kinematografia na niekoľkých metroch štvorcových
„alebo sa ako z Mierového námestia v Trenčíne na pár dní stal filmový festival“
Kultúrne podujatia a menšie festivaly nie sú v Trenčíne žiadnou raritou. Pravdou však je, že sú väčšinou zamerané na hudobné, divadelné či literárne umenie. Zázemie kvalitnej kinematografie už dlhoročne v Trenčíne zastrešuje Artkino Metro, ktoré má v ponuke (narozdiel od multiplexov) aj filmy pre náročnejšieho diváka. Tento rok však posunuli filmovú kultúru v meste o krok ďalej. Vystúpila zo svojho komfortného prostredia domáceho kina a vyšla von, na námestie. V dňoch od 20. do 23. augusta 2020 sa uskutočnil prvý ročník filmového happeningu Film Square v Trenčíne.
(Takmer) päť bodov na mape
Filmy boli situované na rôznych miestach, ohraničené námestím. Tradičné premietania prebiehali v Artkine Metro, premiéry zas mali možnosť veľkolepo zažiariť na Open Air priestranstve a dokumentárne snímky si našli svoje miesto v kaviarni Sládkovič. Prestávky medzi filmami neboli hluchými miestami, naopak námestie s príjemnou atmosférou bolo výborným útočiskom pre myšlienky a plodné debaty o premietaniach. V meste bolo živo, to potvrdil aj záujem o kinematografiu pod holým nebom. Dianie na plátne sledovali nielen účastníci festivalu, ale aj náhodní okoloidúci. Spestrenie happeningu priniesol aj presah do hudobnej sféry, a to konkrétne koncert kapely CHVM, ktorý bol uvedený spoločne s dokumentárnym filmom v podniku Paddock. Pripravovaná Topic party a DJ set od Matwe Drappenmadchenfeller sa žiaľ kvôli pandemickej situácii neuskutočnili. Napriek tomu si myslím, že to na intenzite a kvalite podujatia neubralo.
Novinky i osvedčené reprízy
Programové usporiadanie bolo pestré a aktuálne. Na výber sme mali filmy z celého sveta, ale aj z (česko)slovenskej distribúcie, osvedčené, no však aj tie, ktoré mal divák možnosť vidieť po prvý raz. Festival sa neoficiálne začal premietaním výberu študentských filmov – Ozveny Áčka. Bolo zaujímavé vidieť rozmanité práce aktuálnych študentov VŠMU. Festival oficiálne otvorila snímka The Square, ktorú spoločne uviedli Branislav Hollý (zakladateľ festivalu Film Square a prevádzkovateľ Artkina Metro) a Peter Hledík (režisér a zakladateľ festivalu Art Film Fest) Na odštartovanie festivalu to bola výborná voľba, príbeh situovaný prevažne v priestoroch galérie moderného umenia. Odkrýva problémy spoločnosti, zaslepenosť vlastným pohodlím i potrebu zodpovednosti za každý jeden (hoci aj drobný) čin. Zážitok, ktorý si pre svoju kvalitu a myšlienky zaslúžil aj ocenenie Zlatá palma. V kaviarni Sládkovič sa premietol film Život v oblakoch od Erika Baláža, známeho environmentálneho aktivistu.
Na druhý deň nás sprevádzal pestrý výber či už dokumentárnych alebo hraných filmov. Spomeniem napríklad snímku Kiruna: Prekrásny nový svet – príbeh švedského mesta, ktorého časť sa musí z dôvodu ťažby presunúť. Ako tento zásah ovplyvňuje životy jednotlivcov? Odkrýva česká režisérka Greta Stocklassa a citlivo vrství do príbehu aj témy inakosti. Dokumentárny film Sólo zas priniesol na plátno životné radosti i strasti argentínskeho hudobného virtuóza. Hnanie za úspechom, perfekcionizmus a negatívne dopady na ľudskú psychiku, citlivo zachytené. Získal aj významné ocenenie – najlepší český dokument na festivale Ji.hlava. Bodovala aj francúzska Proxima so silnou témou vzťahu dcéry a jej mamy, ktorá sa chystá na odlet do vesmíru. Fyzicky aj emočne náročná príprava na deň, keď každá z nich bude na opačnej strane atmosféry. Okrem témy materstva sa vo filme dotýkame aj emancipácie hlavnej protagonistky či schopnosti sebaobety pre pokrok ľudstva. Snímka, ktorá vám vyrazí dych. Aspoň mne vyrazila. Na záver dňa bolo pre divákov prichystané open-air premietanie nového filmu Havel. Profil jednej z najvýraznejších osobností revolúcie, sukničkár, ale i odhodlaný bojovník za slobodu. Dej sa prelína medzi politickým a osobným životom, dáva nám komplexnejší pohľad. Úspešná snímka, ktorá si našla nemálo priaznivcov pod holým nebom.
Koniec víkendu priniesol revolučnú snímku o bojovníčke za klímu z Islandu Woman at war, dokument Petra Kerekesa Baťastories, premiéru filmu o prírodnom liečiteľovi Šarlatán, open-air premietanie filmu (aj s cennou návštevou) Staříci a mnoho ďalšieho. Nedeľa privolala na plátno dokument Erika Prausa Volanie a priviala film Michala Bielawského Vietor. V priestoroch artkina sa premietla francúzska komédia Raoul Taburin. Očarujúce prostredie, milé zápletky a tajomstvo, ktoré predajcu bicyklov sprevádzalo až do poslednej minúty. Úsmevný a povznášajúci film. Na záver spomeniem inovatívny dokumentárny film Sound is innocent, ktorý sa venuje elektronickej hudbe, jej možnostiach a formách. Elektrizujúci zážitok na koniec.
Slovo na záver
Filmový festival v prostredí trenčianskeho námestia je bez pochýb podstatným kultúrnym obohatením mesta. Na plátnach sme mali možnosť vidieť jedinečné premiéry, pestrý výber filmov a ďalšie sprievodné akcie. Prvý ročník hodnotíme veľmi pozitívne, aj napriek obmedzeniam, ktoré boli spôsobené pandemickou situáciou. Festivalu za celú redakciu prajeme ďalšie (úspešné) ročníky a myslíme si, že by si zaslúžil viac návštevníkov.
5 filmov z festivalu, ktoré vám HMOTA odporúča:
The Square (2017, Ruben Ostlund)
Sólo (2019, Artemio Benki)
Proxima (2019, Alice Winocour)
Šarlatán (2020, Agnieszka Holland)
Raoul Taburin (2018, Pierre Godeau)
Autor Fotiek : Matej Mikloš