Ako vyzerá podpora súčasného umenia na Slovensku?
Cez 25 rokov sa slovenská výtvarná obec snažila o vznik modernej galérie súčasného umenia. Tento sen sa splnil v roku 2014 vznikom bratislavskej Kunsthalle. Akým problémom dnes čelí?
Vytúžený priestor
Kunsthalle predstavuje vytúžený výstavný priestor na prezentáciu súčasného výtvarného umenia nielen zo Slovenska. Vďaka spolupráci so zahraničnými galériami má potenciál prezentovať našich umelcov i mimo SR. Sídli v priestoroch Domu umenia na Námestí SNP – patrí jej prvé poschodie, kde sa konajú hlavné výstavy, a výklad na prízemí, Kunsthalle LAB, v ktorom sa striedajú kratšie výstavy zamerané na interakciu s okoloidúcimi.
Nekončený príbeh
Od momentu vzniku rieši Kunsthalle otázku samostatnosti. Hneď po zriadení spadla pod správu Národného osvetového centra, ktoré sídli v už spomínanom Dome umenia. Kvôli nezhodám bola Kunsthalle následne pričlenená v roku 2016 k Slovenskej národnej galérii. Všetko to malo predstavovať iba provizórne riešenia vedúce ku konečnému osamostatneniu.
Po 5 rokoch fungovania sme sa samostatnosti nedočkali. Namiesto toho má Kunsthalle na krku ďalší problém. Je ním neschopnosť Ministerstva kultúry zaobchádzať s eurofondami. Podľa programu eurofondov má v každom krajskom meste vzniknúť kreatívne centrum – pred rokom sa rozhodlo, že to bratislavské sa zriadi práve v priestoroch Domu umenia. Je týmto budúcnosť Kunsthalle ohrozená?
Ministerka kultúry Ľubica Laššáková tvrdí, že nie. Podľa jej slov pôjde iba o rekonštrukciu, po ktorej sa budú môcť inštitúcie sídliace v budove Domu umenia vrátiť späť. Kreatívne centrum by malo byť iba v časti zrekonštruovaných priestorov. V debate organizovanou študentmi Vysokej školy výtvarných umení dokonca povedala, že podporí vznik samostatnej Kunsthalle. Myslí to vážne?
Nie je to tak jednoduché
„Fajn, zrekonštruuje sa budova, Kunsthalle sa osamostatní a všetci budú šťastní,“ mohli by sme si na prvý pohľad povedať. Pravda je však inde. Otázka kreatívnych centier na Slovensku je stále otvorená a veľa vecí sa ešte môže zmeniť. Práve v polovičke mája 2019 schválilo Ministerstvo kultúry rozpočet pre svoje príspevkové organizácie, kde Kunsthalle z požadovaných 180-tisíc eur dostalo iba 15-tisíc. O veľkú čiastku prišla aj Slovenská národná galéria, žiadala 367-tisíc a dostala 114-tisíc. Takto má vyzerať podpora kultúry?
Láska pani ministerky Laššákovej k folklóru a tradičným hodnotám je už dobre známa. Na projekt Folklór – duša Slovenska nechala vyčleniť čiastku v hodnote 1,5 milióna eur. V kontraste s touto štedrou podporu slovenského folklóru odmietla dať na projekty LGBTI komunity čo i len cent.
„Umenie, kultúra a vzdelanosť formujú charakter spoločnosti, a ak majú podmienky na slobodné rozvíjanie, podporujú princípy slobody a rovnosti všetkých ľudí. Kroky ministerstva kultúry za posledný rok smerujú k ich okliešťovaniu, a tým k ochudobňovaniu slovenskej spoločnosti. Posilňujú záujmy majority nad minoritami a preferujú jednu formu kultúry na úkor jej rozmanitosti, čo považujeme za jasný dôkaz zlyhávania tohto rezortu v základných hodnotových nastaveniach,“ píše sa v stanovisku študentskej iniciatívy Stojíme pri kultúre, ku ktorej sa pripojili desiatky organizácií z celého Slovenska.
Návšteva je podpora
Osud Kunsthalle je síce otázny, no v najbližšom období sa nikam nechystá. Ak vás jej príbeh zaujal, určite stojí za to spraviť si do Domu umenia návštevu. Cez leto sa tu konajú dve výstavy.
Od 12. júla do 6. októbra 2019 vás čaká na 1. poschodí výstava Orient2 o východoeurópskej identite. V sprievodnom texte k výstave sa píše: „Za zjednocujúci aspekt tohto neurčitého regiónu považuje projekt jeho protirečivé, ale zároveň vzájomne sa doplňujúce sebavedomie paralelne s aroganciou ako dvomi vymedzujúcimi polohami jeho zranenej identity.“ V LAB-e na prízemí zase od 5. júla do 1. septembra 2019 nájdete inštaláciu Hmla od litovského umelca Žilvinasa Landzbergasa. Vstup je, rovnako ako do SNG, voľný. V Kunsthalle máte k dispozícii aj mediátorov, študentov s pozitívnym vzťahom k súčasnému umeniu, ktorý sa s vami o výstave veľmi radi porozprávajú. Spravte si príjemný deň a stojte pri kultúre!